Nihal Zekiye Erdem

BAŞKAN

Ankara – Nallıhan Atça Köyü’nde 1967 yılında dünyaya geldi. İlkokulu Ankara’da Hamdullah Suphi İlkokulu’nda, ortaokulu Ankara Bahçelievler Ortaokulu’nda ve liseyi Ankara Cumhuriyet Lisesi’nde tamamladı. Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü’nden 1988 yılında mezun oldu. 1989 – 1992 yıllarında Aksaray Devlet Hastanesi’nde diyetisyen olarak görev yaptı. Hacettepe Üniversitesi, Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Beslenme ve Diyetetik Bölümü’nde Beslenme ve Diyetetik alanında 1992’de Yüksek Lisans, 1998’de Doktora (bilim doktoru) ünvanlarını aldı.

Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde: 1992 – 1996 yılları arası Beslenme ve Diyet Bölümü ile, 4 Cerrahi Klinikleri’nde diyetisyen olarak;

1997 – 2012 yılları arası Klinik Nütrisyon Ünitesi’nin kurucu diyetisyeni ve Enteral – Parenteral Nütrisyon alanında doktor diyetisyen olarak çalışırken, aynı anda Bariatrik Cerrahi Merkezi’nde ekibin doktor bariatrik diyetisyeni olarak görevini sürdürdü

2010 – 2012 yılları arası Yanık Tedavi Merkezi Yoğun Bakım Ünitesi’nde de eş zamanlı olarak çalıştı.

Nihal Zekiye ERDEM

Nihal Zekiye ERDEM

2007 – 2008’de TDD’nin 2. Başkanı oldu.

16. 01. 2012’de Marmara Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü’nde Yardımcı Doçent kadrosuna atandı. Aynı kadrodayken 2012 – 2014 yılları arası hem fakültede hem de Marmara Üniversitesi Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde Bariatrik Cerrahi Ekibi’yle bariatrik diyetisyen olarak çalıştı.

14. 04. 2014 yılında Medipol Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü’ne Yardımcı Doçent kadrosuna atandı. Aynı görevdeyken Medipol Üniversitesi Mega Bağcılar Hastanesi’nin Bariatrik Cerrahi Merkezi’de bariatrik diyetisyen olarak görev aldı ve çalışmaları devam etmektedir.

13.10. 2015’de de, Medipol Üniversitesi Sağlık Bilimleri Yüksekokulu Beslenme ve Diyetetik Bölümü’nü kurdu ve bölüm başkanı oldu.

2015’de Metabolik ve Bariatrik Cerrahi Diyetisyenliği Derneği’ni (MBCDD) kurdu ve derneğin başkanı olarak çalışmalarını sürdürmektedir.

2016 yılında Türkiye Obezite Araştırma Derneği Yönetim Kurulu Üyesi (TOAD) olarak seçildi. Klinik Enteral ve Parenteral Nütrisyon Derneği (KEPAN), Türk Obezite Cerrahisi Derneği (Turkish Obesity Surgery Society), The European Society for Clinical Nutrition and Metabolism (ESPEN), International Federation of Surgery for Obesity (IFSO), Bilim İnsanları Dayanışma Derneği (BİDDER), Diyabet, Obezite, ve Beslenme Derneği ile Cerrahi Onkoloji Derneği üyesidir.

Uzmanlık alanlarında ulusal ve uluslararası makaleleri, kitap bölümleri ve sunumları mevcuttur.

Halen Medipol Üniversitesi Sağlık Bilimleri Yüksekokulu Beslenme ve Diyetetik Bölümü Başkanı olarak görevine devam etmektedir.