Değerli Meslektaşlarım,

Metabolik ve Bariatrik Cerrahi, hem dünyada hem de ülkemizde Genel Cerrahinin önemli konularından biri haline gelmiştir. Bu alanda çalışan, bariatrik cerrahiye gönül vermiş ve bu tekniklere ilgi duyan tüm meslektaşlarımızı 5-8 Ekim 2023 tarihlerinde Nirvana Cosmopolitan Kongre Merkezi, Kundu/Antalya’da gerçekleştirilecek olan 8. Uluslararası Morbid Obezite ve Metabolik Hastalıklar Kongresi’ne davet etmekten onur duyuyoruz. Bu kongre aynı zamanda 8. Akdeniz Morbid Obezite ve Metabolik Hastalıklar Kongresi ve 3. Ulusal Metabolik ve Bariatrik Cerrahi Diyetisyenliği Kongresi’ne de ev sahipliği yapacağından, geniş katılımlı bir kongre niteliğindedir.

Kongremizi mümkün olduğu kadarıyla iklim şartlarının en iyi olduğu zamanda ve Antalya’da gerçekleştirmek istedik. Kongre programını geniş bir bilimsel kurul ile birlikte sizlerin önerileri doğrultusunda hazırladık. Program hazırlığı esnasında büyük bir özveri ile çalışan değerli bilimsel kurul üyelerine teşekkürlerimizi sunuyoruz. Obezite ve metabolik problemlerin ve bu problemlerin çözümünde uygulanan yöntemlerin ele alınacağı kongremizde, ülkemizdeki temel sorunları ve eğilimleri de ele almayı düşündük.

3. Metabolik ve Bariatrik Cerrahi Diyetisyenliği Kongresi ise metabolik ve bariatrik cerrahi öncesi ve sonrası beslenme yöntemlerinin gerçek olgularla anlatılacağı, multidisipliner ekip çalışmasının önemine vurgu yapan, alanda güncel konuların ele alınacağı ve konunun uzmanlarıyla tartışılacağı bilimsel oturumlardan oluşan bir kongre olacaktır.

Obezite ve metabolik hastalıkların cerrahi tedavisine emek ve gönül veren isimlerin bilimsel paylaşımlarının ve tecrübelerinin sunulacağı bu kongremizin hepimizin mesleki gelişmesine katkısı olacağını, bariatrik cerrahi camiası olarak büyüyebilmemiz için birlikte ve güzel işler yapmamızın gerektiğini düşünüyoruz. Bu nedenle her birinizi aramızda görmeyi ve birlikte daha büyük, daha güçlü bir aile olmayı istiyor, Türk Obezite Cerrahisi Derneği ve Metabolik ve Bariatrik Cerrahi Diyetisyenliği Derneği adına kongremize davet ediyoruz.

Düzenleme Kurulu adına


Prof. Dr. Nurullah Bülbüller
8. Uluslararası Morbid Obezite ve Metabolik Hastalıklar Cerrahisi Kongre Başkanı


Dr. Öğr. Üyesi Nihal Zekiye Erdem
3. Ulusal Metabolik ve Bariatrik Cerrahi Diyetisyenliği Kongre Başkanı


Doç. Dr. Halit Eren Taşkın
Kongre Bilimsel Sekreteri


Kongre Tarihi ve Yeri
Kongre, 5-8 Ekim 2023 tarihlerinde Nirvana Cosmopolitan Kongre Merkezinde gerçekleştirilecektir.

Kongre Dili
Kongrenin resmi dili Türkçe olup; İngilizce oturumlar eşzamanlı olarak Türkçe’ye çevrilecektir.

Kongre Web Sitesi
Kongrenin resmi internet sayfası olan www.obezitecerrahisi2023.com kongre programı, kayıt & konaklama, bildiri gönderme koşulları ve tarihiyle ilgili tüm bilgilere ulaşabilirsiniz

Stant ve Sergi Alanları
Stant ve sergi alanları, 09:00 – 19:00 saatleri arasında katılımcıların hizmetine açılacaktır.

Davet Mektubu
Katılımcıların talepleri doğrultusunda resmi davet yazısı organizasyon sekretaryası tarafından gönderilecektir.

Yaka Kartı
Tüm katılımcıların ve refakatçilerin kongre merkezine, stant alanlarına ve sosyal aktivitelere katılabilmeleri için kayıt esnasında kendilerine verilmiş olan yaka kartlarını takmaları gerekmektedir.

Katılım Belgesi
Katılım belgeleri, kayıt yaptıran tüm katılımcılara kongrenin son günü kayıt masasından verilmeye başlanacaktır.